Atlungstad Porsgrunns Aquavit
Atlungstad Porsgrunns Aquavit ble først lansert under navnet Gammel Porsgrund og akevitten så dagens lys i 1996. Æren for tilblivelsen må tilskrives den patriotiske «Porsgrunnsklubben dy». I starten solgte Gammel Porsgrunn bra, men så dalte salget og akevitten ble tatt ut av produksjon i 2002.
Det skulle gå 15 år før den neste generasjonen av Porsgrunnsakevitt så dagens lys. Et samarbeid mellom Porsgrunnsklubben dy, Norske Akevitters Venner – region Grenland samt Arcus, bidro til at Jens Fischers Porsgrunnsakevitt kom i salg høsten 2017. Etiketten ble tegnet av Ane Barstad Solvang og den har elementer av pors, sjøfart, elva og det gamle tollpakkhuset der importerte drikkevarer ble oppbevart.
Også denne gangen ble det plukket pors på myrene til Sverre Siljan i Bjørkedalen.
Så ble akevitten flyttet fra tapperiet på Gjelleråsen i Nittedal til Atlungstad Håndverksdestilleri der den fra mars 2020 er tappet på «Atlungstadflasken». Flaskevolumet er også endret fra 70 til 50 cl.
Atlungstad Porsgrunns Aquavit har en lys, lett stil med toner av anis og karve, samt et elegant preg av den lokale porsplanten fra Porsgrunn. Lagring på eldre sherryfat gir noe vanilje og den milde smaken gjør akevitten svært anvendelig til fisk og skalldyr samt retter av klippfisk.
Jens Nicolay Fischer
Dette var likevel ikke den første akevitten fra Porsgrunn da det finnes kilder som forteller at Jens Nicolay Fischer produserte brennevin med pors og andre urter i 1763. Da hadde han fått borgerskap som urtekremmer. I 1778 fikk han også vertshus- og herbergsprivilegier på Osebakken og en amtsbeskrivelse fra 1784 forteller at «han destillerer lige så gode Liqueurer og Aquaviter som de udenlandske».


Nordisk krydder
Pors har vært brukt for å aromatiserte brennevin over hele Norden. I Danmark ble det i sin tid produsert en Porse Snaps som blant annet ble anbefalt til ost, foie gras, rosmarinkrydret lam eller kylling.

Lær mer om pors her: https://no.wikipedia.org/wiki/Pors
Lukt: Karve og pors, samt stjerneanis, godt avstemt mot fataromaene fra sherryfatene.
Smak: Karve og pors iblandet gode fataromaer fra sherryfat.