Godt nytt år!
2024 ble nok et «hektisk» akevittår med svært mange lanseringer av nasjonalbrennevinet – fra både store og små aktører. Det ble nesten 80 lanseringer – og de fleste nye. Andre har vært borte fra VinmonopoIets hyller og gjenoppstått. I tillegg har det dukket opp et par akevittlikører. Det meldes at salget på Vinmonopolet har gått litt ned, rundt 3-4 prosent, noe som også gjelder for kategorien akevitt. Salgsnedgangen må antakelig tilskrives økt grensehandel og høyere tax free-omsetning på grunn av mer reising. Med andre ord er en tilbake i «førpandemiske» spor.
Salgsnedgangen er også godt hjulpet av en regjering som justerer Vinmonopolprisene de vanlig tre prosentene opp ved nyttår. Med seg har de også et par applauderende hovedstadsaviser og et knippe kjendiser som stadig holder oss oppdatert på hvor billig det er på den andre siden av grensen…
Med så mange akevittnyheter i hyllene, skulle en gjerne tro at det snart må begynne å skorte på kvaliteten. Det har ikke skjedd, og produktene blir stadig bedre og bedre. I kampen om topplasseringer i forskjellige tester og Vinmonopoltendere, viser det seg at det også er mulig for nykommere å slå igjennom – samtidig som «gamle travere» holder koken. Det må også nevnes at akevittestene har blitt bedre med årene og at avis- og bladredaksjonene nå i større grad enn tidligere satser på fagfolk når akevitt og annet skal testes.
Uansett vær og føre, blir det etter all sannsynlighet et nytt «akevittår» i 2025 med mange flotte, nye produkter. Ryktene om noen av disse har allerede nådd oss – og vi vil presentere nyhetene når de lanseres. Det første «polslippet» kommer onsdag 8. januar, så her er det bare å følge med.
Mer nytt i 2024
2024 ble også året der fem nye destillerier åpnet dørene, og vi er nå oppe i 42. Oversikt over disse finner du i Akevittkartet nede på forsiden av www.norsk-akevitt.org
I Norske Akevitters Venner ble det etablert to nye regioner; Svalbard og Midt-Gudbrandsdal, mens region Kristiansand S ble utvidet østover og fikk nytt navn; region Sørlandet.
Norske Akevitters Venner autoriserer også serveringssteder som gjør en særlig innsats for norsk akevitt. I 2024 ble Bryggerihuset på Beitostølen, samt Stallgården og Apothekeria på Hamar innlemmet i det gode selskap. Oversikt over de autoriserte serveringsstedene finnes i Akevittkartet nede på forsiden av www.norsk-akevitt.org
Norske Akevitters Venner gir også æresmedlemskap i foreningen til personer som har gjort en ekstra innsats for norsk akevitt. I 2024 ble det tre nye æresmedlemmer; Atle Minothi, Arne-Jøran Øyen og Lars Ole Ørjasæter, mens mangeårig æresmedlem Torkjell Berulfsen gikk ut av tiden.
Norske Akevitters Venner ønsker alle medlemmer, støttespillere, samarbeidspartnere, produsenter og andre akevittvenner et riktig Godt Nytt År!