Norsk brennevin til Europa
For den som ønsker å eksportere flytende produkter til det europeiske markedet, er messen Prowein (inkludert ProSpirits) i Düsseldorf, Tyskland, en av de ledende. I dagene 10. til 12. mars 2024 stilte seks norske produsenter på messen. I alfabetisk orden hadde Anora, Aurora Spirit Distillery, Bareksten – OSS Craft Distillery, Egge Gård, Haavaldsen Distillery og Palmer Spirits tatt med produkter innen akevitt, gin, vodka og whisky (samt andre godsaker) til Düsseldorf for å vise ha Norge har å by på.




Det er økende interesse for norsk brennevin, og eksporten er også økende. Norsk brennevin får stadig flere edle medaljer i internasjonale konkurranser, og dette legges det merke til.
Det var noe færre besøkende på årets Prowein, men utstillerne melder også om såkalt «bedre kvalitet» på de besøkende – det vil si at de som besøkte messen var der på jobb, ikke på «ferietur».
– I Anora er vi godt fornøyd både med messe og besøk, forteller Holger Gramstad, ansvarlig for selskapets brennevinsdivisjon i Norge. Flere av de andre utstillerne kunne melde om det samme.
Om Prowein
Prowein feiret i år 30-årsjubileum, noe som ble satt pris på av 47.000 besøkende fra 135 land. De traff 5.400 utstillere fra 65 land – og neste Prowein arrangeres (fortsatt i Düsseldorf) 16. til 18. mars 2025.
