Cornelia markedsfører 70 prosent av norsk akevitt
Brennevin – og herunder akevitt– er ofte forbundet med menn, menn som ble født noen tiår tilbake i det forrige årtusen. Men det er slett ikke bare menn som arbeider i brennevinsbransjen. Hos Anora (tidl. Arcus) er det flere damer som arbeider med brennevin og akevitt, og en av dem er ansvarlig for de norske akevittene som selskapet produserer. Møt Cornelia som markedsfører mer enn 70 prosent av all akevitt i Norge.
Cornelia Haavind er markedsfører og avsluttet mastergraden (Master of Science in Strategic Marketing Management) på BI i Oslo i 2012. Etter fullført utdanning startet hun hos L`Oréal. Etter et par år meldte hun overgang, og Arcus på Gjelleråsen (nå Anora) ble den nye arbeidsgiveren. Dette var en ny verden for Haavind:
–Jeg hadde vel knapt smakt på akevitt før jeg begynte å jobbe i Arcus, men der lærte jeg til gjengjeld å drikke akevitt på den «riktige» måten: Romtemperert, i tulipanformede glass og i små mengder av gangen. Det var Halvor Heuch som sto for opplæringen den gangen, og han ga meg et tips som jeg med glede deler videre til andre nybegynnere: Det er lov å ha en dråpe vann i akevittglasset, akkurat som mange gjør med whiskyen. Det kan bidra til å åpne smakene og fjerne den sterkeste spritsmaken.

Ansvaret for de norske akevittene hos Anora er en allsidig oppgave, og Haavind arbeider ganske bredt, med alt fra kategori- og merkestrategi til konseptutvikling.
– Vi forvalter en viktig kulturarv i forhold til de historiske akevittmerkene, og samtidig ønsker vi jo at de skal fortsette å være relevante for dagens forbrukere. Nye konsepter og ideer kan oppstå internt eller i dialog med markedet, men bestandig med forbrukerens behov og opplevelser som er hovedfokus. I disse prosessene samarbeider jeg med designbyrå og innholdsutvikler for å skape et best mulig produkt for en bestemt målgruppe eller situasjon.
– Samarbeider du også med produktutviklerne?
– Vi lager gjerne en brief i forkant av hvert prosjekt og jeg er med i smakspanelet underveis i utviklingen. Så svinger produktutviklerne tryllestaven og leverer gull gang på gang.
Brennevin, men akevitt som favoritt
Anora produserer, som kjent, langt mer enn akevitt, men hos Haavind har akevitten en spesiell plass.
– Jeg har etter hvert vært innom de aller fleste kategoriene i porteføljen vår, men vender heldigvis alltid tilbake til den norske akevitten. Jeg har blitt oppriktig glad i både merkevarene og ikke minst alle de engasjerte akevittvennene der ute, og jeg synes det er helt fantastisk hvor allsidig nasjonalbrennevinet vårt er i både smak og bruksområde.
– Har du en favoritt?
– Jeg synes det finnes så mye godt, så det er nesten vanskelig å velge, men jeg er generelt mer glad i fat enn krydder, og elsker de runde smakene av karamell og tørket frukt fra fatene. Jeg vender stadig tilbake til Lysholm Linie Double Cask Port. Men hvis jeg skal trekke frem noe litt utenom det vanlige må det bli Løiten Tur Aquavit. Den er skikkelig god og noe helt for seg selv, og passer dessuten så innmari godt i litt atypiske akevittsituasjoner; ved bålet eller på hytta.
Noen spennende nyheter?
– Det kommer stadig nye akevitter. Har dere noe på gang der du allerede nå kan røpe noe?
– Er det lov å begynne å glede seg til sommeren allerede? Vi lanserer en helt ny, frisk og delikat Gilde Sommer Aquavit i mai, en akevitt som virkelig vil gi det lille ekstra til sommerens måltider. Dessuten har vi en liten skatt fra i fjor som nok vil oppleves som en nyhet for mange: Gilde Jubelakevitt er perfekt til alle vårens feiringer og koldtbord, og forhåpentligvis blir det flere av dem i år enn i fjor, avslutter Haavind.